а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екран

мн. екрани
Вид збор: Именка, машки род
1. Бело платно или друга бела површина врз која се врши проекција на филм или на слики, дијапозитиви и сл.
Англиски: screen Албански: ekran
2. Дел од телевизор, компјутер преку кој може да се гледа слика или текст.
Англиски: screen Албански: ekran
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи