а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екранизира

екранизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Снима, сними филм според некое литературно дело.
Англиски: adapt for the screen
Употреба: Сцена
Изведенки
екранизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи