а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екранизација

мн. екранизации
Вид збор: Именка, женски род
Снимање филм според некое литературно дело.
Примери:
По долгото очекување и многубројните претпоставки кој ќе ги толкува главните улоги во екранизацијата на популарниот еротски роман „50 нијанси на сиво“, конечно се знаат главните актери.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи