а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еко

Вид збор: Префикс
Прв дел од сложенки со значење еколошки, што се однесува на животната средина.
Примери:
екомитинг, екозагадување
FlexiMac
 менување на македонски глаголи