а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екот

Види и: ехо (ср.)
мн. екоти
Вид збор: Именка, машки род
Звук кој се слуша и се повторува на поголемо растојание.
Англиски: echo
Примери:
Екотот е основата на ехото.
Ехо е феномен на звучните бранови, кој се базира на екотот.
Со специфичната галичка носија, со екотот на тапаните и дивиот писок на зурлите, а особено со бавните и макотрпни движења на играорците и со симболиката на чемер во него, „Тешкото“ низ времињата македонски стана симбол на македонската мака и горчина низ вековите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи