а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екотуризам

(едн.) екотуризмот
Вид збор: Именка, машки род
Туризам во еколошки заштитени предели со минимално загадување на природата.
Англиски: ecotourism
Употреба: Екологија , Туризам
Примери:
развој на селскиот и екотуризмот