а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екосистем

мн. екосистеми
Вид збор: Именка, машки род
Природно единство, целокупност на живите организми и неживата природа на определен, ограничен простор; заемните односи меѓу живите суштества и нивната природна животна средина; еколошки систем.
Англиски: ecosystem
Употреба: Екологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи