а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

економ

мн. економи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16198
1. Лице што раководи со нечиј имот или стопанство (приватно, манастирско, воено).
Англиски: caretaker Албански: ekonom, kujdestar
2. Човек што работи во служба за снабдување во некоја установа или претпријатие.
Албански: ekonom
Изведенки
економка ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК