а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

економија

мн. економии
Вид збор: Именка, женски род
1. (само едн.) Наука за изучување и мерење на општествените ресурси.
Латински: oeconomia Англиски: economy Албански: ekonomi
Употреба: Економија
Примери:
Економијата е општествена наука.
Великаните економијата се Адам Смит, Карл Маркс и Џон Мајнард Кејнс.
2. Стопанство, земјоделско-индустриски имот, претпријатие.
Англиски: economy
3. Штедливо, економично трошење.
Англиски: saving
FlexiMac
 менување на македонски глаголи