а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

економичен

економичниот
Вид збор: Придавка
1. Што е штедлив, што умее да штеди.
Англиски: economical Албански: kursimtar
2. целисходен, рационален, краток
Англиски: economical Албански: ekonomik
Примери:
економичен метод
3. Што малку троши, што е исплатлив.
Англиски: economical Албански: ekonomik
Примери:
економичен мотор
Изведенки
1. економично прил.
Пример: Работи економично.
2. економичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи