а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

економисува

економисуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
штеди
Англиски: save
Примери:
Населението научи да економисува со водата.
Изведенки
економисување ср.
глаг. им.