а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

економист

мн. економисти
Вид збор: Именка, машки род
Специјалист по економија.
Англиски: economist Албански: ekonomist
Употреба: Економија
Изведенки
економистка ж.
мн. економистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи