а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

економика

(едн.) економиката
Вид збор: Именка, женски род
1. Стопанскиот систем на општеството.
Англиски: economy Албански: ekonomi
Употреба: Економија
2. Стопанството на една земја.
Англиски: economy Албански: ekonomi
Примери:
Оваа година економиката се развива по стапка од 3%.
3. Наука за стопанските дејности.
Англиски: economics Албански: ekonomi
FlexiMac
 менување на македонски глаголи