а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еколог

мн. еколози
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што се занимава со проучување на животната средина, на екологија.
Англиски: ecologist Албански: ekolog
Употреба: Екологија
2. Член на движење за зачувување на здрава животна средина.
Англиски: ecologist Албански: ekolog
Употреба: Екологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи