а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екологист

мн. екологисти
Вид збор: Именка, машки род
Член на движење за зачувување на здрава животна средина.
Англиски: ecologist
Употреба: Екологија
Изведенки
екологистички прид.
екологистичкиот
Што се однесува на екологист или екологија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи