а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екне

екнат
Вид збор: Глагол, свршен
Испушти ек, силен глас, звук.
Англиски: sound
Примери:
екна глас, екна труба
екна смеа, екнаа истрели
Изведенки
1. екнува несв.
екнуваат
2. екнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи