а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еклер

мн. еклери
Вид збор: Именка, машки род
Вид колач од тесто во два дела со долгнавеста форма, исполнет со крем и со чоколадна глазура одозгора.
Англиски: eclair Француски: eclair
Употреба: Гастрономија
Примери:
Еклерите се вбројуваат во најпознатите француски десерти и тешко дека постои некој што може да им одолее.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи