а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екипира

екипираат; екипирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Состави, пополни екипа.
Англиски: equip Албански: pajisje
2. Снабди, подготви екипа, тим, група со потребното (за пат, за работа).
Англиски: equip Албански: pajisje
3. (се екипира) Се снабди со потребното.
Англиски: equip Албански: pajis
Изведенки
екипирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК