а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екипираност

(едн.) екипираноста
Вид збор: Именка, женски род
Опременост со луѓе и/или со материјал.
Англиски: equipment
Примери:
Проценка на работата и екипираноста на одделенијата за управување со човечки ресурси.
Со таква екипираност не може нормално да се извршуваат работите, па доаѓаме до ситуација „колку пари, толку музика“.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи