а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екваторски

екваторскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на екваторот, што е покрај екваторот, што има карактеристики на земјите крај екваторот.
Англиски: equatorial Албански: ekuatorial
Употреба: Географија
Примери:
Екваторска зона.
Екваторски земји.
Екваторски горештини.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи