а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едно

едното
Вид збор: Именка, среден род
За означување однос на едно нешто наспрема друго нешто.
Англиски: one Албански: këtë
Примери:
За едно пее, за друго зборува.
Луѓето тогаш можат да мислат дека прават едно, а прават всушност друго.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи