а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едно

Вид збор: Префикс
1. Прв дел во сложенки со значење - вториот дел од сложениот збор се јавува во количество еден.
Примери:
едновековен, едногодишен, еднојазичен
еднојајчен, еднокатен, едноклеточен
2. Прв дел во сложенки со значење - еднаков, ист со некој друг или со нешто друго според значењето на вториот дел од сложениот збор.
Примери:
едноверен, едновремен
едноимен, еднокрвен, едномисленик
FlexiMac
 менување на македонски глаголи