а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднојазичен

еднојазичниот
Вид збор: Придавка
1. Што се служи со само еден јазик.
Употреба: Лингвистика
2. Што е напишан, составен само на еден јазик (за текст, речник).
Изведенки
еднојазичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи