а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едночлен

едночлениот
Вид збор: Придавка
Што содржи само еден член, еден дел од поголема целина.
Англиски: single-term
Примери:
едночлен израз, едночлени имиња
едночлени единици
FlexiMac
 менување на македонски глаголи