а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едночинка

мн. едночинки
Вид збор: Именка, женски род
Драмска творба или театарска претстава во еден чин, во еден акт.
Англиски: one-act play
Употреба: Сцена
Примери:
Драмите на Антон Павлович Чехов ги истиснуваат едночинките на Атоша Чехонте и тие денес ретко се играат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи