а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднофазен

еднофазниот
Вид збор: Придавка
1. Што се извршува во една фаза.
Англиски: single phase
Примери:
Обично бербата е еднофазна.
2. Што има само една фаза.
Англиски: monophase
Употреба: Технологија
Примери:
еднофазна струја
Изведенки
еднофазно прил.
Пример: Бербата се изведува еднофазно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи