а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднотомен

еднотомниот
Вид збор: Придавка
Што е издаден, отпечатен во еден том, во една книга.
Англиски: one-volume
Примери:
еднотомен речник
FlexiMac
 менување на македонски глаголи