а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едностран

едностраниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува само на една страна, што е разгледан, разработен само од една страна.
Англиски: unilateral
Примери:
Едностран пристап.
Еднострано решение.
Еднострани заклучоци.
2. Што потекнува, што доаѓа само од една страна.
Англиски: one-sided
Примери:
Еднострано влијание.
Едностран притисок.
Изведенки
1. еднострано прил.
Пример: Во извештајот еднострано се прикажува состојбата.
2. едностраност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи