а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едностоен

едностојниот
Вид збор: Придавка
постојан, непрекинат
Англиски: permanent
Примери:
Едностојни црцорења.
Едностојна борба.
Изведенки
едностојно прил.
Пример: Едностојно бара нешто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи