а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едноставен

едноставни
Вид збор: Придавка
1. Прост, што не е сложен по состав, по изработка и сл.
Англиски: simple Албански: i thjeshtë
Примери:
Едноставен мебел.
Едноставен механизам.
2. неизвештачен
Англиски: natural Албански: i zakonshëm
Примери:
Едноставни чувства.
Едноставни зборови.
Изведенки
1. едноставно прил.
Пример: Потоа беше едноставно да победиме.
2. едноставност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи