а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднослоен

еднослојниот
Вид збор: Придавка
Што е составен од еден слој, што има само еден слој.
Англиски: single-layer
Примери:
еднослојна мембрана од синтетичка гума
Профилирани пластични листови кои пренесуваат светлина за еднослојна покривна облога.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи