а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едноселец

мн. едноселци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е од исто село со некој друг.
Примери:
Кметот на селото од сѐ срце ги поздрави едноселците.
Изведенки
едноселка ж.
мн. едноселки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи