а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едносед

мн. едноседи
Вид збор: Именка, машки род
Што има само едно седиште, што е наменет за само едно лице.
Англиски: single seater
Примери:
Продавам добро сочувана гарнитура за седење: двосед и едносед.
кајак едносед
спортски едносед
FlexiMac
 менување на македонски глаголи