а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднороден

еднородниот
Вид збор: Придавка
1. Од еден и ист род, од ист вид.
Примери:
еднородни предмети
Непосредно по стапување во сила на законот за еднородни бракови, првиот хомосексуален пар веднаш по полноќ се венчал во Њујорк.
2. единствен
Англиски: unique
Примери:
Господ им го испраќа својот еднороден син.
Изведенки
еднородност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи