а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднорак

едноракиот
Вид збор: Придавка
Што има само една рака.
Англиски: single-handed
Примери:
Го уапсиле и едноракиот човек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи