а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едноок

едноокиот
Вид збор: Придавка
Што има само едно око.
Англиски: one-eyed
Примери:
Во земја на слепи, и едноокиот Стипе е крал.
Едноокиот матадор настрада.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи