а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднообразен

еднообразниот
Вид збор: Придавка
Едноличен, постојано ист.
Англиски: monotonous
Примери:
Еднообразни вежби.
Еднообразна програма.
Изведенки
1. еднообразно прил.
Пример: Еднообразно се движи.
2. еднообразност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи