а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едноногиот

Вид збор: Именка, машки род
(само во членувана форма) ѓавол
Англиски: devil
Употреба: Религија
Примери:
Од тоа и до денеска останало да велиме за ѓаволот: Едноногиот или куциот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи