а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднонеделен

еднонеделниот
Вид збор: Придавка
Што трае или што има само една недела.
Примери:
еднонеделна изложба
еднонеделен штрајк
еднонеделен одмор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи