а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднонасочен

еднонасочниот
Вид збор: Придавка
Што има само една насока.
Англиски: one-way
Употреба: Транспорт
Примери:
Еднонасочна улица.
Еднонасочен пат.
Еднонасочно движење.
Изведенки
еднонасочно прил.
Пример: Се движи еднонасочно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи