а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднонадруго

Вид збор: Прилог
1. Едно врз друго, едно преку друго.
Примери:
Ги нареди еднонадруго.
2. Во просек, просечно.
Примери:
Купив пет овци, еднонадруго по три илјади денари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи