а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едноличен

едноличниот
Вид збор: Придавка
Со само еден лик, здодевен, неразновиден.
Англиски: monotonous, uniform
Примери:
Едноличен глас.
Едноличен пејзаж.
Еднолична сказна.
Еднолична храна.
Еднолични разговори.
Изведенки
1. еднолично прил.
Пример: Недалеку еднолично шуми Вардар.
2. едноличност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи