а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднолиниски

еднолинискиот
Вид збор: Придавка
Што следи само една линија.
Англиски: one-sided
Примери:
Тоа, ако се изразам драматуршки, е доста еднолиниско, да не речам здодевно.
Таа е со чисти линии кои не се прекинати со рачки со што добиваме еднолиниски чист изглед на целата кујна.
На албумот се издвојува и дискутабилниот вокал на Попов, чиј наративен и речиси еднолиниски глас овој пат се појавува на вистинските места и е продукциски непретенциозно и лесно вклопен во функција на музиката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи