а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднолик

едноликиот
Вид збор: Придавка
1. Што има еднаков, ист лик, изглед со некој друг.
Примери:
Три моми еднолики.
2. Што не се менува, што е еднаков, ист.
Примери:
Еднолика шарка.
Еднолика композиција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи