а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднокрилец

мн. еднокрилци
Вид збор: Именка, машки род
1. Авион со еден пар крила, со по едно крило од двете страни; моноплан.
Албански: avion monoplan
2. Инсект со еден пар крила.
Албански: insekt me një palë krahë
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи