а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднокрилен

еднокрилниот
Вид збор: Придавка
1. Врата или прозорец од само едно крило.
Примери:
Еднокрилна врата.
Еднокрилен прозорец.
2. Што има од двете страни по едно крило (обично за авион, летало).
Употреба: Технологија
3. Инсект што има еден пар крила.
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи