а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднокрвен

еднокрвниот
Вид збор: Придавка
Што има иста крв со некој друг, припадник на ист народ.
Англиски: compatriot, countryman
Примери:
еднокрвни браќа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи