а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднократен

еднократниот
Вид збор: Придавка
Што се случува само еднаш, во еден временски интервал или што е направен еднаш, во еден интервал.
Примери:
еднократно работно време
еднократна посета
еднократно дејство
Изведенки
1. еднократно прил.
Пример: Работам еднократно, само претпладне.
2. еднократност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи