а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еднокопитен

еднокопитниот
Вид збор: Придавка
Што има копито од еден дел, што им припаѓа на еднокопитарите.
Англиски: equid
Употреба: Зоологија
Примери:
Еднокопитно животно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи