а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едноименик

мн. едноименици
Вид збор: Именка, машки род
Тој што има исто име со некој друг.
Англиски: namesake
Изведенки
1. едноимец м.
мн. едноимци
2. едноимка ж.
мн. едноимки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи